A trtnelem mintha ismteln nmagt. Nem a mostani az els olyan idszak a Magyar Szocialista Prt letben, amikor megjulsra van szksge. Idzzk fel a jelenlegi miniszterelnk-jellt, Gyurcsny Ferenc egyik rst, melyet 1999. mjus 28-n a Npszabadsgban publiklt.
"A Magyar Szocialista Prt megjtsra vr. Mkdsben egyszerre van jelen a programvlsg, valamint a szervezeti, kulturlis s morlis elbizonytalanods.
Csak programot rni nem rdemes. t kell alaktani a prt szervezett, kommunikcijt s vezetst, majd ezek a vltozsok teremthetnek alapot egy j politikai mondanival megfogalmazshoz s sikeres kpviselethez. Ez nem azt jelenti, hogy a mai helyzetben a szervezet elrbb val, mint a politikai program. De azt igen, hogy a mai helyzetben az MSZP mkdsnek megvltoztatsa nlkl a leghaladbb baloldali program is resen fog kongani."
Mr akkor megfogalmazta Gyurcsny a vezets problmit is:
"Ha egy prt csak magval foglalkozik, akkor kptelen teljesteni feladatt: a mgtte ll trsadalmi csoportok politikai kpviselett. Aki nem hisz nmagban, abban mirt hinnnek msok? Az MSZP tagsgnak s vezetsgnek jelents rsze identitsproblmkkal kzd."
2004 augusztusa. A helyzet nagyjbl most is ugyanez. Meg a szemlyek is. t vvel ksbb mg mindig ugyanazok a kifogsok s problmk merlnek fel a prt jelenlegi helyzetvel s megtlsvel kapcsolatban. Idzhetjk pldul Szili Katalint, aki azzal egytt, hogy bejelentette: indul a prtelnki posztrt, azt is kzlte, hogy az MSZP-nek morlis rtelemben vett megjulsra van szksge. Kiss Pter szerdai kongresszusi beszdben szintn vltozsrl beszlt:
"De azrt tnyleg kell m a vltozs. Kell egy hatrozottabb, vilgos kormnyzs, amelyik elg btor. ... ez a baloldali politiknak a lnyege, hogy vgre ne a politikusokrl meg egyms kzti amgy jz, normlis - remlem normlis - vetlkedsrl szljon a mi politiknk, hanem az emberek gyeirl."
A vltoztats ignye Gyurcsny kortesbeszdbl sem maradt ki, s is a Magyar Szocialista Prton akarja ezt kezdeni:
"Mi azt akarjuk, hogy a nzk, az orszg szrevegye: tudunk vltozni, kpesek vagyunk vltoztatni. Mert a tbbsg vltozst akar. Az orszg azt akarja, hogy menjenek msknt a dolgok. n egyetrtek. Kezdhetjk pldul mindjrt magunkkal.
Bizonyosan vltozs kell a miniszterelnk s a prt kapcsolatban. Vltozs kell a prtvezets s a prt kapcsolatban. Vltozs kell a koalcis prtok kapcsolatban. Mindezt azrt, hogy sikeres legyen a kormnyzs, s a tettrekszsg vltsa fel vgre a tehetetlensg kpzett."
De trjnk vissza Gyurcsny Ferenc, jelenlegi miniszterelnk-jelltnek, kzgazdsznak a mr korbban emltett rshoz. Ez ugyanis egy - az elbbieknl mg fontosabb s tanulsgosabb gondolatot is tartalmaz. A cikkben Gyurcsny azt is megnevezi, hogy mi vezetett a morlis hitel elvesztshez:
"Az MSZP alakulsa ta slyos terhet cipel. Az elmlt vekben a prt professzionlis politikusainak jelents rszt tlthatatlan tartalm s rdekbzis kapcsolat fzte az zleti vilg szereplihez. A sejtsekkel s sejtetsekkel teli vilg sszeroppantotta a prt morlis hitelt. E krben a politikai kpviselet a hatalmi befolys egyszer rtkestsv silnyult. Az egyedi gyekben kijr szerepet vllal, zleti lobbystv vedlett (s kezelt) politikusok lehetetlenn tettk a prt mgtt ll csoportok trsadalmi rdekeinek kpviselett, rvnyestst. Nincs ms lehetsg, mint megrtetni az MSZP-hez ktd politikai s zleti elittel, hogy ez a viszony nem folytathat. Aki ezt nem rti meg, attl el kell vlni."
Alrs: Gyurcsny Ferenc kzgazdsz. Ugyanaz a Gyurcsny Ferenc rta ezt, aki a 100 leggazdagabb magyar listjn a hatvanadik helyen ll 3 s fl millird forintos vagyonval. Ugyanaz a Gyurcsny, aki a tbb millird forintos Altus cgbirodalom tulajdonosa. Ugyanaz a Gyurcsny, aki rgi politikai kapcsolatait hasznlta fel ahhoz, hogy zleteket kssn: gy lett a Miniszterelnki Hivatal vodjbl az Altus szkhza. S gy lett a 30 milli forintrt megvsrolt balatonszdi kormnydl egyik villja is - amit egybknt az llam ugyanennyirt visszabrelt - Gyurcsny tulajdona. Ugyanaz a Gyurcsny rta, aki - az imnt zleti kapcsolatai miatt brlt MSZP tmogatsval - most Magyarorszg miniszterelnke szeretne lenni.
Fehr Zsuzsa |